Aktuality / Zemřel kulturista, který dokázal porazit Arnolda Schwarzeneggera

Být v kulturistické soutěži před legendárním Rakušanem se počítá, a to pak dvojnásob, pokud se nejedná o porážku v úplných začátcích jeho kariéry, nýbrž právě za jeho rozletu. Ovšem to pozitivní už jsme informačně vyčerpali, jelikož jak nadpis předpovídá, tak slavný kulturista Chet Yorton zemřel. Stalo se tak v pátek 4.12.2020. Velký kulturista podlehl srdečnímu infarktu. Dožil se krásného věku 81 let.

Chet byl opravdu slavný za své doby. Někteří jej přezdívali otcem naturální kulturistiky. Narodil se 1. června 1939 ve Stevens Pointu ve Wisconsinu. Když byl mladý, tak se připlet do dopravní nehody, z níž si odnesl zranění nohy, jehož rekonvalescence se protáhla i kvůli pádu ze schodů a další operaci. Tato dlouhá rekonvalescence však nastartovala Chetovu kariéru. Když pobýval v nemocnici Yorton, tak uzřel sadu jednoruček. Zeptal se lékaře, zdali by tím mohl urychlit regeneraci. Ten nebyl proti a Chet se tak vrhnul do tréninku.

Říká se, že o necelých sedm měsíců byl o 25 kilogramů mohutnější, tréninku se věnoval naplno a za další dva roky poté startoval na své první kulturistické soutěži. Musel se však spokojit s 21. místem. Stejný výsledek ho poté čekal i v roce 1962. Jenže o další dva roky později, už byla znatelná změna. Rok 1964 byl značně úspěšnější. Vyhrál na AAU Mr. Los Angeles, a také na AAU Mr. Pacific Coast. Ve stejném roce zaznamenal i první vystoupení pod federací IFBB, přičemž v soutěži Mr. America skončil druhý v nejvyšší kategorii.

Stejné umístění následovalo i o rok později. Až v roce 1966 se konečně mohl Chet radovat z vítězství, a to rovnou absolutního. Porazil tehdy Franka Zanea. V témže roce porazil i devatenáctiletého Arnolda na soutěži NABBA Mr. Universe. Zde závodili i takoví borci jako Albert Beckles, John Citrone nebo Wilfred Sylvester. Přesto, že Chet zvítězil, tak již tehdy věděl, s kým má tu čest. Vzájemné setkání okomentoval slovy:

„Tohoto mladého kluka jsem porazil na NABBA Mr. Universe v roce 1966. Byl velmi zamlklý. Potřeboval tlumočníka, protože mluvil velmi málo anglicky. V zákulisí za mnou chodil jako štěně. Chtěl vědět, co má dělat pro to, aby mu narostla lýtka, co má dělat pro to, či ono. Skončil za mnou na druhém místě, ale s ohledem na to, že mu bylo jen devatenáct let, jste mohli říct, že byl neuvěřitelný. Když jsem se vrátil do Gold's Gymu, všem jsem řekl - tomuhle chlápkovi nebudete věřit. Už tehdy jsem to věděl."

Chet se poté zasadil o založení vlastního magazínu nebo kulturistické organizace, kde byly podstupovány důsledné dopingové kontroly.

Pokud chcete udělat takovou formu jako Chet, rozhodně navštivte jedno z našich fitness center a začněte se věnovat výživě. Pokud tápete, tak se nebojte oslovit naše výživové poradce, ale hlavně musíte začít posilovat! Tipy na posilování a více aktualit ze světa kulturistiky najdete zde.ZpětDo Poruby daleko? Zkuste

Dubina