Aktuality / Vitamin D a jeho účinek na kosti

Na sociálních sítích se polovička jednoho slavného zápasníka MMA pustila do šíření velmi zajímavých názorů. Dnes se na to v tomto krátkém článku podíváme, abychom společně mohli přijít na kloub tomu, proč se takovéto věcí vůbec dějí.

Paní Lela Ceterová prezentovala na svých sociálních sítích opravdu zajímavé názorové pochody, které se týkaly vitamínu D. Následující tvrzení znělo: „Samotný vitamin D3 nestačí, protože odvápňuje kosti, a proto je nutné kalcium. A aby se vápník ukládal tam, kde má, a ne do ledvin, proto je nutné ho používat s hořčíkem v poměru 3:2.“

Hned na začátek je potřeba říct, že vitamin D kosti neodvápňuje, vlastně se podílí na přesném opaku dané reakce. Jeho komplexní účinky v lidském těle mluví za vše. Například se podílí na vstřebávání vápníku z přijímané potravy. Navíc podporuje i absorbování vápníku v tenkém střevě a ledvinných tubulech. To znamená, že vitamin D se zasazuje o to, abychom vápník vůbec suplementovat nemuseli!

Co se týče věty, která popisuje ukládání látek do těla v poměru 3:2, tak z části nakousla pravdu. K tomuto stavu opravdu může docházet a vápník může být ukládán do ledvin, ale pouze při vážných patologických nemocech, jako například poruchy metabolismu kalcia. Tento vážný stav však nelze navodit tím, že člověk sní několik tablet vápníku a zároveň nepřijme hořčík.

Může nastat opak. Přijmutím vápníku a hořčíku zároveň, lze docílit snížení absorpce, pokud jsou přijímány ve vyšším množství a zároveň. Suplementace přichází na řadu až tehdy, jakmile má člověk dostatečně pestrý jídelníček a potřebuje dodat tělu pouze určité látky.

Pokud se chcete dostat do formy, využijte našich komplexních služeb!ZpětDo Poruby daleko? Zkuste

Dubina