Aktuality / Šílenství jménem kokosový detox

Každý z nás už určitě někdy slyšel o tom, že kokosová voda má blahodárné účinky, které byly neustále vychvalovány do nebes samotných. Ovšem pravda zřejmě tkví úplně někde jinde, a proto je potřeba se na ni podívat opravdu zblízka.

Někdo tvrdil, že: „Kokosová voda je složením velmi podobná krevní plazmě.“ To samozřejmě není pravda, jelikož pH samotné kokosové vody se pohybuje někde kolem rozmezí 5-5,4. U krve je to naopak 7,36-7,44. Z toho lze tedy usoudit, že kokosová voda je proto mnohem kyselejší než krevní plazma. Taktéž se voda z kokosu pyšní více než 10násobným obsahem draslíku a obsahuje 40x méně sodíku, než je tomu u krevní plazmy.

Prodejci také tvrdí, že kokosová voda je superpotravinou, díky které bychom přežili opravdu dlouhou dobu. Taktéž omyl. K překvapení všech je kokosová voda, tvořena 95 % právě vodou. Obsah proteinů a tuků se pohybuje pod 1 % na 100 ml. Tudíž pokud by atlet vypil i litr vody, tak stále se nedostane ani na 1/3 doporučené denní dávky.

Kokosová voda také nemá žádné zázračné schopnosti pro vyčistění těla a nezbaví atletovo tělo toxinů, ihned po jejím vypití. Skutečnost je taková, že si se vším poradí játra, ledviny, trávicí soustava, lymfatický systém a v neposlední řadě i plíce či kůže. Pokud by tyto orgány nefungovaly, je už potřeba vyhledat lékařskou pomoc, jelikož by šlo o život.

Pitím kokosové vody, která nemá dostatek bílkovin, jež jsou vyžadovány především pro správnou funkci jater, se detoxikační schopnosti organismu ještě zhorší. Proto pokud se někdy bude chtít atlet vrhnout na jakoukoliv detoxikační kúru, tak by se od toho měl rychle odprosit a obrátit se na kvalitní výživové poradce. V případě začátečníků platí to stejné a navíc se ještě mohou naučit nové cvičební postupy při návštěvě jednoho z kruhových tréninků.ZpětDo Poruby daleko? Zkuste

Dubina