Aktuality / Pojem síla a svaly





Dvě věci, které si vždy lidé neodlišně spojovali dohromady a jinak tomu nebylo úplně u nás. Stereotyp byl takový, že pokud má člověk obrovské svaly, tak by tomu měla odpovídat i jeho síla. Tento stereotyp však nabourávají horolezci, a hlavně jeden český, Adam Ondra.

Již v jednom z minulých článků, jsme se zmiňovali o trojbojaři Petrovi Petrášovi. Ten se zapsal do dějin svým výkonem. Pokud však trávíte čas online a sledujete i nějaká Youtube videa, určitě Vám svou tvorbou neunikl tvůrce vystupující pod přezdívkou „Anabolic Horse“. Ten se věnuje hlavně fitness.

Dne 8.3. na svém Youtube kanále zveřejnil video, které kompletně zachytilo jeden sportovní výkon ve zvedání závaží se speciálními úchyty. Tuto výzvu podstoupil i Petr Petráš. Jenom pro představu Petr Petráš byl schopný v trojboji nazvedat celkem 1160 kg. Jeho aktuální tělesná váha by se mohla pohybovat kolem + 141 kg. Kdežto Adam se pohybuje ve váhové kategorii 70 kg. Minimálně dvojnásobný rozdíl.

To nejlepší však teprve přijde. Adam dokázal v jedné disciplíně Petra překonat a v jiných se mu vyrovnat na téměř zanedbatelné hodnoty. Viz obrázek níže, ten byl vystřižen přímo z videa.

Gripy Petr Čestmír Hanz Adam
BALL 65 55 60 62.5
BLOCK 40 27.5 35 35
PLUG 28.5 22.5 40 40

Tento test nás dokázal přesvědčit o tom, že ačkoliv svaly nemusí být kompletně nafouknuté, dokážou i přesto vyvinout obrovskou sílu. Právě v takových momentech je nutné si uvědomit, jaké jsou Vaše skutečné cíle.



Zpět



Do Poruby daleko? Zkuste

Dubina