Aktuality / Je přerušované hladovění cesta?

Bylo načase, abychom si zde konečně popovídali o přerušovaném hladovění. Fenoménu, který zasáhl mnoho z nás. Mnozí z řad široké veřejnosti hledají v přerušovaném hladovění zázračné a jednoduché řešení, jinak komplexních problémů. Vyplatí se tento styl stravování nebo je to zdraví nebezpečné?

Kdo by netušil, co znamená pojem „přerušované hladovění“, tak jde jednoduše o výživový postup, při němž si člověk zvolí nějaké dny v kalendáři, při kterých nebude jednoduše jíst. Existují však i jiné varianty, kdy například člověk 20 hodin nejí a pak pouze čtyři hodiny jí. Kombinací je opravdu nepočitatelně.

Potenciální problémy tohoto stravování následně vylíčíme. Například špatná tolerance těla k tomuto systému, větší náchylnost k vybírání špatných potravin. Možný nedostatek energie během dne.

Ovšem všechno nemusí být jen negativní. Tento způsob má i své klady. Pokud je člověk delší dobu bez jídla, tak se organismus stane efektivnější v recyklaci buněčného odpadu. V krátkodobém horizontu, tak může jít o proces, který oplývá jistými benefity.

Je však mít potřeba na paměti, že v rámci studie, která porovnávala kalorickou restrikci a metodu hladovění každý druhý den se ukázalo, že skupina s kalorickou restrikcí zhubla více tělesného tuku, kdežto skupina s hladověním každý druhý den, zhubla i podstatnou část svalové tkáně. Což atleti rozhodně neocení! Obě skupiny měly stejný kalorický přísun. Toho bylo dosaženo tak, že skupina s přerušovaným hladověním, vždy dané kalorie za dva dny snědla v jeden den.ZpětDo Poruby daleko? Zkuste

Dubina