Aktuality / Jaký má látka L-KARNITIN vliv na naše tělo?

Někteří lidé o této látce slyšeli již mnohé. Jednou z těchto zvěstí také bylo, že má speciální vliv na spalování tuků. Tato teorie však byla vyvrácena již v 90. letech minulého století. Možná však existují i jiné benefity, které tato látka může mít.

V dnešní době chce být každý atlet na vrcholové úrovni a má k tomu také spoustu zajímavých nástrojů. Od vylepšených technik cvičení, až po pestré složení suplementů. Jedním z nich je také látka zvaná L-karnitin. Jako každá věc, i tato látka má své dvě strany. Tou pozitivní je především fakt, že pokud atlet užívá danou látku po dobu několika měsíců v kombinaci s různými sacharidy (což usnadňuje transport), tak lze velmi dobře ovlivnit tělesnou kompozici v pozitivním slova smyslu. Také lze pozorovat zvýšenou toleranci k fyzickému zatížení a u některých seniorů se také projevila lepší kognitivní funkce.

Samotná látka má také i zajímavé antioxidační účinky, díky čemuž napomáhá snížit svalové poškození po samotném tréninku a celkově urychluje samotnou regeneraci. Pár studií také poukázalo na schopnost L-karnitinu vyvolat zvýšenou motilitu spermií.

Druhá odvrácená strana je však pro zdraví tak trochu zádrhel. Dlouhodobá suplementace výše zmíněnou látkou totiž může mít s velkou pravděpodobností i svá rizika. L-karnitin totiž zvyšuje plazmatickou hladinu TMAO (trimethylaminoxid). Ten je spojován s proaterogenními efekty a také zvýšeným rizikem kardiovaskulárního onemocnění. Jedna ze studií z roku 2019 také zjistila, že tříměsíční orální suplementace zvýšila tuto hladinu u zdravých žen až desetinásobně. Pro další potvrzení těchto účinků jsou však potřeba další odborné studie. Lze se tedy řídit jednoduchým pořekadlem, že „Všeho moc škodí“.

Pro komplexní výživové plány a specializované tréninky stačí zavítat na naše stránky. Erudování odborníci se Vám budou věnovat. Pokud chcete načerpat nové informace ze světa fitness, tak sledujte sekci s aktualitami!ZpětDo Poruby daleko? Zkuste

Dubina