Aktuality / Jak tejpovat

Polepeného člověka barevnými pásky už jste ve svém okolí určitě viděli. K čemu tyto pásky slouží a jak jsou prospěšné?

Těmto páskům se říká tejpy, metoda se pak nazývá tejpování. Nejedná se o ozdobu, jak by se na první pohled mohlo zdát. Tato metoda má za úkol nejen ulevit od bolesti, ale také zpevnit svalstvo nebo odnaučit od špatných pohybových stereotypů.

Technika spočívá v jednoduchém lepení této elastické pásky přímo na pokožku. Díky své elasticitě se po nalepení páska smrští zpět, dochází tak je zvrásnění kůže. Právě díky zvrásnění kůže dochází k jejímu vytažení. Tím se dosáhne zvětšení prostoru mezi vrstvami a svalem. Tímto pomyslným prostorem jsou vnímány krevní a mízní cévy. Po nalepení tedy dochází ke snížení tlaku a uvolnění svalů, šlach a vazů.

Tejpy se dělí do několika kategorií:

  • - Pevné = vhodné v průběhu sportovního výkon, neponechávat přes noc kvůli riziku omezení krevního oběhu
  • - Kineziologické = pro odbourávaní bolesti svalů, kloubů a šlach
  • - Křížové = používají se k úlevě přímo na místo bolesti (na jizvy a modřiny)
  • - Dynamické = pro ulehčení vykonávaní pohybu

Přichází důležitá otázka, kdy tejpovat a kdy je vhodnější po této pásce nesáhnout. Využití lze najít v každém věku. Od zpevnění těla, úlevy bolesti, problémy s držením těla až po prevenci. Nejčastěji se k této metodě rozhodují sportovci. Lze však možno využít i na doporučení fyzioterapeuta po zranění nebo například k již výše zmíněnému zpevnění těla a svalů. Začátečníkům se určitě doporučuje prvotní návštěva u lékaře a získání rad, jak správně s tejpy zacházet. V případě chybného nalepení a použití může totiž způsobovat přesný opak původního užití a způsobit nepříjemné následky.ZpětDo Poruby daleko? Zkuste

Dubina