Aktuality / Cviky na zlepšení držení horní poloviny těla

Obecně je toto základ, kterému by se měli věnovat všichni ještě předtím, než vlastně začnou cvičit. Ovšem realita je většinou velmi odlišná. Pohybové návyky jsou špatné a tím, že si na sebe atlet naloží váhu, je ještě zhorší a vytvoří si snad nové špatné návyky. Proto je potřeba do obvyklé rutiny ve fitku, přidat i nějaké ty cviky na posilnění svalů, které udržují správnou stabilitu těla.

Prvním cvikem je, když si atlet vezme do rukou nějakou delší tyčku, ideálně například hokejku nebo stačí klidně i smeták, cokoliv, co je po ruce a dostatečně tvrdé. Poté si stoupě rovně, posune ramena za sebe tak, aby byl stál naprosto rovně pro dosažení maximálního zasažení potřebné oblasti. Začíná polohou, kdy tyčku drží u těla před sebou, a to více než na šířku ramen. Poté se snaží dostat tuto tyčku za sebe, do stejné pozice, a to bez ohnutí v loktech.

Druhým cvik by mohli znát především ti, kteří praktikují jógu. Jedná se o pozici kobry. Atlet si lehne břichem na zem. Dlaně rukou má tak, aby byly přímo od rameny. Chodila má taktéž položené v naturální poloze, nejlépe však tak, aby byla v jedné rovině zároveň s tělem. Neměly by být nijak natočeny. Když atlet takto leží, zatne své kvadricepsy a následně se rukami pomalu zvedá ze země, tak aby je měl ve výsledné pozici jenom malinko ohnuté v lokti. Při zvedání se snažíme tlačit pánev směrem dolů, aby zůstala na podložce. V horní pozici následuje výdech

.

Dalším, a tedy třetím cvikem je pak klasické ohýbání na pravou a na levou stranu v oblasti boků, zatímco atlet stojí pevně nohama na zemi. Jednu ruku má v bok. To je konkrétně ta, na jejíž stranu se bude naklánět. Druhá ruka, na opačné straně je natažená do rovně do vzduchu ve směru hlavy. Tudíž horní část lebky hlavy, směřuje stejným směrem jako prsty na rukou.

Posledním a čtvrtým cvikem se atlet bude soustředí opět na záda. Stoupne si ke zdi s rovnýma nohama a pomocí obou ruk a hlavy vytvoří svícen, či útvar, který připomíná trojzubec. Následně rukami pohybuje nahoru a dolů ve svislém směru, a to tak, aby jeho ruky byly co nejblíže ke zdi a nikde se nijak neohýbaly. Jedině pak bude dosaženo pořádné kontrakce daných svalů. Pro zjednodušení lze nohy oddálit od zdi.

Pokud by tyto cviky byly příliš komplexní, lze navštívit i naše fitness centrum, kde není nouze o kvalifikované odborníky, mezi nimiž lze nalézt i výživové poradce.

Intenzita:

  • První cvik: 10-15 opakování
  • Druhý cvik: 5-10 opakování s pauzou v horní pozici
  • Třetí cvik: 5-10 opakování na každou stranu s pauzou v horní pozici
  • Čtvrtý cvik: 2 série po 10-15 opakováníchZpětDo Poruby daleko? Zkuste

Dubina