Aktuality / Citrulin a jeho vliv na tělo

Ačkoliv o tomto suplementu spousta z vás již slyšelo, pro někoho je to stále jen další suplement, který je ve stínu záře BCAA, proteinů, kreatinů a dalších. Sám má však přitom obrovské množství benefitů a jeho suplementací tak můžete dosáhnut značného zlepšení a to nejen ve fitness.

Citrulin je neesenciální aminokyselina, což znamená, že si jej tělo samo produkuje. Nicméně pro zefektivnění tréninků a tím i zlepšení svých výsledků je vhodné jej přijímat dodatečně pomocí stravy a suplementů. Pokud jste se již poohlíželi po suplementech s obsahem citrulinu, tak jste si určitě všimli, že existují dva základní druhy – L-citrulin, kdy se jedná o čistou formu tohoto doplňku a citrulin malát, který navíc obsahuje také kyselinu jablečnou. Tento nepatrný rozdíl může mít velký vliv na výkon, jelikož kyselina jablečná (malát) je důležitou složkou, která podporuje schopnost těla eliminovat kyselinu mléčnou vytvořenou při cvičení a využívat ji jako zdroj energie.

Význam obou druhů je víceméně stejný. Princip je založen na přechodu citrulinu přes mitochondriální membránu, čímž se dostane do mitochondrie. Tam poté vzniká adenosintrifosfát (ATP), který je nezbytným palivem pro organismus. Díky tomu má citrulin pozitivní vliv na oddálení únavy i zvýšení síly při výkonu.

Jaké jsou tedy benefity citrulinu?

Zvýšení hladiny NO (oxidu dusnatého) což hraje zásadní roli v okysličování svalů, díky čemuž dojde k roztažení cév a tím ke zvýšení průtoku krve a přísunu živin do svalů. V důsledku tak může dojít k lepší regeneraci, svalovému růstu, lepšímu napumpování ale i k větší výdrži svalů zůstat delší dobu pod napětím během tréninku. Mezi další benefity patří snížení hladiny kyseliny mléčné a amoniaku v těle, stimuluje produkci testosteronu a růstového hormonu, zlepšuje kvalitu sexuálního života. Dle některých studií dokáže citrulin snížit krevní tlak, zejména pak u té části populace, která trpí zvýšeným tlakem.

Pokud se chcete dozvědět více o aktualitách ze světa fitness nebo něco o našich službách, tak můžete navštívit naše stránky.ZpětDo Poruby daleko? Zkuste

Dubina