Aktuality / Co je to pojem „Autofagie“ a jaký má vliv na cvičení?

Samotný název vznikl z původní řeckého slova. Ve volném překladu by znamenal „konzumace sebe sama“. Je to přirozený proces, kdy se buňky lidského těla zbavují zbytečných komponent. Většinou jde o ty přebytečné či nefunkční. Její klíčovou vlastností je udržení jakési stálosti vnitřního prostředí, na což v článku se zaměříme.

Celý tento proces dokázal lépe vysvětlit Yoshinori Ohsumi a jeho tým. Yoshinori je japonský biolog. Na první indicie přišel při pozorování kvasinek pod mikroskopem. Při tomto pozorování si všiml, že jakmile kvasinky vystavil určitému stresu – za příklad lze uvést nedostatek dusíku v prostředí, tak právě to napomohlo tomu, že kvasinky rozložily části vlastních těl, aby měly k dispozici látky, které jim v potravě scházely.

Druhů autofagie je hned několik, ale ty nejsou momentálně podstatné. Nejlepší popis fungování autofagie lze vyobrazit na příkladu, kterým je zchátralý dům, jež má těsně před renovací. Pro jeho opravení je potřeba strhnout staré omítky a jiné poškozené části, kde se poté vystaví nové a silnější. Díky tomu není potřeba celou konstrukci bourat.

Kosterní svalovina tvoří zhruba 40 % celkové hmotnosti lidského těla, což z ní činí velmi důležité středisko metabolismu, kde vzniká velké množství odpadních látek. Proto je tento proces tak významným, jelikož pomáhá v odklizení poškozených částí a podílí se na udržení funkce svalových buněk. Přesto nadměrná stimulace tohoto procesu, například hladověním, či udržováním kalorického deficitu po delší dobu, může mít negativní vliv na nárůst nové svalové hmoty v rámci hypertrofie.

Pokud si stále nejste jistí, jak využít tohoto jevu, stačí se zeptat našich odborníků na výživu a cvičení, pro dosažení maximálních možných výsledků v rámci budování vlastního tělesného chrámu.ZpětDo Poruby daleko? Zkuste

Dubina